Beyaz Perdeden Özenle Seçilmiş Karavan Filmleri

Konu yollara düşüp yeni yerler keşfetmek ise özgür ruhlu gezginler için daima bir neden vardır. Yolda olmayı bir yaşam biçimi hâline getiren bu modern seyyahlar için bir ilham perisi yeterlidir. Bu bazen bir kitap veya tattığı yeni bir lezzet olurken bazen de izledikleri film olabilir. Hele beyaz perdede bir de karavan varsa, biraz uzaklaşmanın zamanı çoktan gelmiş demektir. Keşfetme tutkunuzu alevlendirecek karavan filmleri arasından seçtiklerimizi hemen inceleyin.

Küçük Gün Işığım

Namıdiğer adı Little Miss Sunshine olan Küçük Gün Işığım, sinemaseverlerin gönlündeki yerini hâlâ koruyor. 2006 yapımı film, bir ailenin 60’lı yıllardan kalma bir Volkswagen karavan-minibüs ile çıktığı yolculuğu konu ediniyor. Ailenin en küçük üyesi Olive’in hayalini gerçekleştirmek için California’ya doğru yolculuk başlıyor. Üç gün süren bu macera süresince kafilenin başından geçenlerin büyük bir sürprizle sonlanacağını henüz hiçbiri bilmemektedir.

Küçük Gün Işığım birbirlerinden çok farklı karakterlerden oluşsa da aile olmanın değerini yeniden düşündürüyor. Asla pes etmeyen Hoover Ailesi’nin öyküsünün, sizin de ezberlerinizi bozacağına eminiz. İç ısıtan bu karavan filmi, dört dalda Oscar’a aday oldu ve bunların ikisini kazandı. Bu film Alan Arkin’a En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ve senarist Michael Arndt’a En İyi Orijinal Senaryo dallarında Akademi ödüllerini getirdi.

Lost in America

Daha da eskiye, o zamanki kuşağın yüreğinde ayrı bir yer edinen 80’li yıllara uzanalım mı? 1985 yapımı Lost in America da içinden karavan geçen filmler listemizdeki yerini alıyor. Profesyonel yaşamda oldukça başarılı olan ve dolgun ücretler kazanan bir çiftin hikâyesini anlatıyor.  

Hak ettiği terfiyi alamayışına isyan eden David, büyük bir karavan alır ve eşi Linda ile burada yaşamaya başlar. Bu değişim, gençliğinden beri düşlerini süsleyen yolda olmak idealini gerçekleştirmek için harika bir fırsattır. Bütün mal varlığını arkada bırakıp büyük bir maceraya atılırlar. Fakat heyecanla gittikleri Las Vegas’ta yaşadıkları ikisi için de her şeyi değiştirecektir.

Albert Brooks, Julie Hagerty ve Sylvia Farrel’ın başrolleri paylaştığı filmde; Brooks hem yönetmen hem de senaristlerden biri olarak da öne çıkıyor.

Gülen Adam

Karavan filmleri arasında Hollywood’dan örnekler olur da Yeşil Çam’dan olmaz mı? Tabii ki var! Üstelik, başrolde filmin adı gibi gülen bir adam var ki o da Kemal Sunal! Doğduğundan beri sürekli gülen Yusuf canlandıran Sunal, istese bile ağlayamaz. Kenar mahallede geçen yaşamını zabıtalardan kaçarak geçirirken kendi karavanını yapmaya karar veriyor. İnsanın en temel gereksinimlerinden olan barınma Konut sahibi olmanın zorluğu üzerinden toplumsal mesajlar veren yapım, karavana farklı bir açıdan yaklaşıyor. Filmden akıllarda kalan en çarpıcı diyaloglardan biri ise şu oluyor:

-Nereye?

-Oğlumun ağlamadan büyüyebileceği bir yere!

– Öyle bir yer var mı?

– Arayacağım, belki vardır. Günün birinde bulurum elbet!

About Schmidt

2000’li yıllara geri dönelim. Çünkü, karavanlı filmler söz konusu ise About Schmidt’ten bahsetmeden olmaz. Alexander Payne’in yönetmen koltuğunda oturduğu 2002 yapımı filmde, emeklilik sendromu yaşayan Schmidt’in hayatına ortak oluyoruz. Emeklilik nedeniyle boşluğa düşen Warren Schmidt, üstüne bir de eşini kaybeder. Onaylamadığı bir damat adayıyla evlenmek üzere olan kızı ise tuz biber olmuştur. Warren hem kızını bu yoldan döndürmek hem de yaşamında radikal bir değişim yaratmak ister. Bunun için karavanıyla yolculuğa çıkar ama hayatın o planlar yaparken başına gelenler olduğunu öğrenecektir. Kilometreleri ardında bırakırken aslında yolculuğun kendine doğru olduğunu anlayacaktır. Deneyimli oyuncu Jack Nicholson’ın yine yıldızlaştığı bu karavan filmi, Hope Davis ile Dermot Mulroney’i de izleyiciyle buluşturuyor.

Sightseers

Kan revan bir filmde bile mizah ögeleri bulmak gibi ilginç deneyimlere açıksanız, Sightseers tam size göre! Filmin öyküsü, aslında romantik bir çift olan Chris ve Tina ikilisinin karavan yolculuğuna dayanıyor. İngiliz adalarını keşfe çıkan Chris’in Tina’ya göstermek istediği birçok yer vardır. Fakat gürültücü ve doğayı kirleten karavan komşularıyla yaşadıkları, macerayı bambaşka bir boyuta taşıyacaktır. Bu ilginç yapımda Alice Lowe ve Steve Oram sadece başrolleri değil; senartist koltuğunu da paylaşıyor. İzleyicilere arka planda etkileyici İngiltere görünümleri sunan Ben Wheatley ise bu kara komedinin yönetmenliğini üstleniyor.

Son Tatil

Orijinal adı The Leasure Seeker olan 2017 yılı yapımı Son Tatil, sonbaharındaki bir çifti anlatıyor. Biri kanser, diğeri ise Alzheimer hastası olan John ile Elia, her şeyden uzaklaşmak isterler. Doktorlar ve çocukların bitmek tükenmek bilmeyen öğütlerinden usanmışlardır. Yaşları artık çok ileridir ve ciddi sağlık sorunları vardır. Öyleyse, kalan sınırlı zamanlarını en iyi biçimde değerlendirmelidirler. Bunun için de “Az aslında çoktur” diye düşünerek minimal bir yaşam tarzını benimserler. Karavanlarıyla yola çıkarlar ve bu yolculuk onları daha da yakınlaştırır.

Yaşama sevinci üzerine temellenen bu güzel film, aynı zamanda birbirini anlamanın ve sevgiye dayalı bir bağlılık kurmanın mümkün olduğunu gösteriyor. Paolo Virzi’nin yönetmenliğini yaptığı yapım, kaç yaşına gelirsek gelelim hayattan keyif alabileceğimizi kanıtlıyor.

Nomadland

Yaşı ilerlemiş, bekâr ve maddi olarak çöküş yaşamış bir kadınsanız, ne yazık ki herkesten daha fazla mücadele etmelisiniz. Fern tam da bu hâldeyken bir minibüsten karavan çıkarıp yola düşme cesaretini bulmuştur. Eski bir karavan süren bir seyyah olarak, yarı inziva yarı macera şeklinde bir hayata adım atar. Kardeşi dahil bütün yakınlarının ona yüklediği misyonları reddeden Fern, kalıpları kırmaya koyulur. Yeni insanlar tanır, yeni yerler görür ama asla bir yere veya eşyaya bağlı kalmaz. Çoğu insanın köksüzlük ve düzensizlik olarak algıladığı şeyler, onun için bir özgürlük unsurudur. Nevada kırsalından uzaklara açılan Fern’i izledikçe mülkiyet, eşya düşkünlüğü ve ezberlenmiş kuralların gerekliliğini sorgularız.

Chloé Zhao’nun yönetmenliği ve senaristliğiyle çekilen Nomadland, Amerika’nın batısını arka plana alırken seyircilere unutulmaz bir sinema şöleni yaşatıyor. 2020 yapımı film, 93. Akademi Ödülleri kapsamında En İyi Film ödülüne uzanırken Zhao aynı törende En İyi Yönetmen; Frances McDormand ise En İyi Kadın Oyuncu dallarında Oscar kazandılar. Nomadland aynı yıl düzenlenen Berlin Film Festivali’nde ise Altın Ayı’ya değer görüldü. Sinema tarihinde iz bırakacağı kesin bu çalışma, iki de Altın Küre (En İyi Yönetmen ve Drama Dalında En İyi Sinema Filmi) sahibidir.

Hokkabaz

Bu listenin kapanışına, son dönem Türkiye sinemasından bir örnek yakışırdı doğrusu! Öyleyse önerilerimizi bir Cem Yılmaz çalışmasıyla bitirmeye ne dersiniz? Cem Yılmaz yazıp yönettiği mizah içerikli filmlerle izleyicilerini güldürüyordu, tâ ki Hokkabaz’a kadar! Yılmaz’ın mizah dışına taşma isteğinin temsili olan bu film, onun kemik kitlesi için sıra dışı bir durumdu.

İzleyiciler ara sıra komik sahnelerle karşılaşsa da Hokkabaz aslında bir drama filmidir. Çocukluğundan beri gösteri dünyasına, özellikle de illüzyonistlere hayranlık duyan İskender’in etrafında gelişen olayları anlatır. Kendini sihirbaz olarak tanımlayan ve Cem Yılmaz tarafından canlandırılan İskender, çevresinden kabul görememiş biridir. Ana karakterimiz, yakın arkadaşının dışında, babası dâhil herkes için bir hokkabazdır; yani bir kaybedendir. Hatta babası onunla alay etmesi yetmezmiş gibi bir de ondan utanır. Maradona lakaplı can dostu ile babasını yanına alarak karavanıyla turneye çıkar. Yine de İskender’in kara bahtı, yolculukları sırasında onun ve yoldaşlarının yakasını bırakmaz. Başlarına gelenlerle mücadele etmek bir yandan; babasıyla olan sorunlu ilişkisini onarma çabaları öbür yandan onu sıkıştıracaktır.

Cem Yılmaz filmografisinde özel bir yere sahip film, aslında İskender’in hem sihirbaz hem hokkabaz olduğunu söylüyor. Bu karavanlı filmde ona Tuna Orhan, Mazhar Alanson ve Özlem Tekin eşlik ediyor. Karavan filmleri bunlarla sınırlı olmamakla birlikte, bu seçki birçok sinemasevere yol gösterebilir. Cumhuriyetköy’deki karavanlı gezginlere ev sahipliği yapan Fava Camp’te konaklarken bu filmlerden birini izleyebilirsiniz. Böylece, yolda olmanın keyfini doyasıya yaşayabilir ve daha rahat bir karavan yolculuğu yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir