Nostaljik Karavan Modelleri ile Zaman Yolculuğu

Hepimizin ruhunda az veya çok olsa da bir parça nostalji eğilimi bulunur. Çünkü, geçmişteki güzel anıların hatırlandığı ve hatta farklı şekillerde tekrarlandığı anlar daima değerlidir. Yaşanmışlıkların anımsattıklarıyla gülümser ve bazen de bugüne dek olan hayat yolculuğumuzu gözden geçiririz. Özgür ruhlu gezginler için de durum böyledir.  Arkalarında bıraktıkları her kilometre yeni bir anıdır ve her bir yolculuktan yeni hatıralar biriktirirler. Karavanlı seyyahlar için ise durum daha da duygusaldır. Evlerini yanında taşıyan kâşifler, Eski Yunancada “yuva özlemi” anlamındaki nostalji duygusuna daha çabuk kapılabilirler. Hatta bu durum araçlarına da yansıyabilir ve nostaljik karavan modelleri ile geçmişten esintiler sunabilirler. Teknolojiyle değişen yaşama karşın, giderek daha çok insanın ilgilendiği retro kültürün bir parçası olabilirler. Peki, bazılarımızın yolda veya kamp alanlarında gördüğü vintage karavan modelleri hangileridir? Sizin için hazırladığımız retro karavan seçkisini incelemeye hemen başlayın!

70’li yılların heyecanı: 1975 Jayco SD

Karavan üretiminde deneyimli Jayco firmasının bandından 1975’te çıkan bu çekme karavan, yaşayan efsanelerdendir. Çatısı kapatıldığında her biri iki kişilik olan iki açılır yatak ortaya çıkar. İki gözlü sobası ve günümüz karavanlarında bulunmayan tezgâh genişliği ise diğer avantajları olarak görülebilir. Hafifliğiyle kolay kullanım sunan bu dört kişilik römork, bugün retro karavanlar arasında kendine yer buluyor.

Yıllandıkça güzelleşen karavan: Rowvan

50’li yılların simgelerinden biri olan Rowvan Caravan marka çekme karavanlar da yabana atılamaz parçalardır. Öyle ki Rowvan karavanlar İki bombeli çatıları ve açık kirişleriyle kendine özgü bir yer edinmiti. Rowvan’lar bugün ise sevimli lomboz pencereleriyle birer nostaljik karavan modeli olarak karşımıza çıkıyor. Orijinal tavanları ve alüminyum pencereleri ise dönemin ilklerini başardığını doğruluyor.

Bir dönemin kralları: Viscount karavanlar

Konu nostaljik karavan modelleri olunca bir döneme damgasını vuran Viscount şirketinden bahsetmeden geçemeyiz. Bu ünlü karavan üreticisi, 60’lı yılların başından 80’li yılların ilk dönemine dek, piyasaya birçok popüler karavan modeli sürdü.  Özellikle de Valiant, Ambassador, Royal ve Supreme modelleri, sayısız karavanlı gezginin düşlerini süsledi. Kavisli ve büyük pencereleri ile alüminyum kaplamaları, onları günümüzde de popüler vintage karavan modelleri yapıyor.

Nostaljik Karavan Modelleri - Viscount Vintage Caravan

1990 Abi Daystar

90’lı yıllar, bugün 40’lı yaşlarda olan gezginler için daha dün gibi hatırlanıyor olmalı. Öyleyse, size o senelerden bir nostaljik karavan önermemizi ister misiniz? 1990 model Abi Daystar size o zamanın ruhunu getirecektir. İki yataklı bir vintage karavan olan Daystar; buzdolabı, banyo, lavabo ve ocak gibi ihtiyaçlar için gereken alanlara sahiptir. 900 kilogram civarında bir ağırlığa sahip vintage karavan, retro hayranlarını bekliyor.

Nostaljik Karavan Modelleri - Abi Daystar

Geniş ailelere birebir retro karavan: Millard

70’li yılların ortalarında geniş aileler için karavanlar epey çekiciydi. Bu furyanın en önemli oyuncularından biri ise Millard markalı karavanlardı. Kalabalık ailelerin bu yıllardaki gözdelerinden olan Millard, sekiz kişiye kadar çıkan yatak kapasitesi vadediyordu. İç mekânı gerekli eşyalar ve cihazlarla donatıldığında gerçekten de devasa bir “mobil ev” oluyordu. Millard karavanlar vintage karavan meraklısı büyük aileler için bugün bile alternatif olmayı başarıyor. Büyük bir nostaljik karavan modeli olarak varlığını sürdürüyor.

Nostaljik Karavan Modelleri - Millard Retro Caravan

Modern üretim vintage karavan: Dinky Dub Camper

Nostaljik karavan ifadesi, yalnızca geçmişte üretilmiş vintage karavan modelleri ile sınırlı değildir. Onların yanında, modern üretim teknikleriyle üretilmiş ama retro çizgiler taşıyan karavanları da kapsar.

Dinky Dub Camper bunun en güzel örneklerinden biri sayılabilir. Amerikan karavan üreticisi Dub Box, onu tarihe geçen Volkswagen Camper’dan aldığı ilhamla tasarlamış. Tasarımıyla gezginleri 50’li yıllara götüren nostaljik karavan, uzakta kalan bir geçmişi selamlıyor. Fakat bunu yaparken iç mekânda modern olanaklardan yoksun bırakmıyor. Dahası, uygun fiyatlı ve kompakt bir karavan olarak öne çıkıyor. Öte yandan, yatak olabilen yemek salonuyla kampseverler için mükemmel bir tercih olarak görünüyor. Küçük ama işlevsel bir alan sunan bu vintage karavan, yaklaşık 12 bin dolara satın alınabilir.

Nostaljik Karavan Modelleri - Dinky Dub Camper

Geçmişin modern yüzü: Dub Box Trekker

Dub Box’ın diğer modeli olan Trekker da nostaljik karavan tutkunlarını mutlu edecek bir modeldir. Görece daha kısa gövdeli Dub Box Trekker, kamp deneyimine renk katan bir tasarımla üretilmiştir. Ayrıca, nostaljik havayı olabildiğince yansıtmak için yeniden üretilen retro parçalardan yararlanılmış. Bununla birlikte, bu parçalar son karavan üretim teknolojileri kullanılarak birleştirilmiş.

Dub Box Trekker bir nostaljik karavan olarak tasarlanmışsa da günümüz olanaklarıyla modern özellikler kazanmış. Tercihinize göre renklendirebileceğiniz cam elyaf malzemeli kaportası bunun en açık örneği sayılabilir. Kişiselleştirilebilir iç döşemeleri, dolapları ve tezgâhları ise size özel bir vintage karavan almanızı mümkün kılıyor. Yumuşak bir sürüş deneyimi sağlayan dahili amortisörleri de takdiri hak ediyor. Opsiyonel olarak sunulan ayrıntılar ise hiç de yabana atılmayacak türden görünüyor. Cam elyaf malzemeden açılır-kapanır tavan kapakları, küçük mutfakta size daha fazla konfor ve ferahlık sunuyor.

750 kilo ağırlığındaki retro karavan tasarımlı Dub Box Trekker, 150 kiloya kadar yükleme kapasitesi sunuyor. 158×188 cm boyutlarında çift kişilik yatağa sahip bu vintage karavan, elektriği ise 240V gerilimli prizleri ve iki adet 12V lambasıyla tüketiyor.

Nostaljik karavan fiyatları modele bağlı değişmekle birlikte, ayırdığınız bütçeye göre farklı seçeneklerle karşılaşabilirsiniz. Cumhuriyetköy’ün yemyeşil manzarasını kucaklayan Fava Camp’ta karavanınızla konaklarken sevdiklerinizle keyifli bir kamp deneyimi geçirmenizi dileriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir