Karavanla Yurt Dışına Çıkma Hazırlığı Nasıl Yapılmalıdır?

Hangimiz yurt dışına çıkarak farklı ülkeler görmek, yeni yemekler tatmak ve değişik kültürleri tanımak istemiyoruz ki! Çünkü, seyahat tutkusu öyle güçlü bir duygudur ki bir yolculuk bitince sıradakinin heyecanı başlar. Rota nereye götürürse götürsün, keşfedeceğiniz daha pek çok şey vardır ve her biri ayrı hazırlık gerektirir. Hele yurt dışına karavan ile çıkma hayaliniz varsa, daha ayrıntılı ve ince düşünülmüş bir hazırlık yapmanız gerekebilir. Evinizi yanınızda taşırken geçtiğiniz her sınır yeni bir maceraya davet ederken yabancı bir ülkede sorun yaşamak istemezsiniz. Öyleyse, karavanla yurt dışına çıkma rüyanızı gerçekleştirmeden önceki hazırlıkların neler olabileceğini birlikte öğrenelim.

Karavanınızı genel kontrolden geçirin

Gurbet ellere gidip gezmek güzel bir deneyim ama yabancı ülkede yolda kalmayı kimse istemez. Bu sebeple, yurt dışına çıkmadan önce karavanınızı genel bir kontrolden geçirin. Güvendiğiniz bir tamirhanede veya yetkili serviste tepeden tırnağa yapılacak bir bakım, sizi olası teknik sorunlardan koruyacaktır. Buna bağlı olarak motokaravan ise karavanın teknik altyapısı ayrıntılı şekilde gözden geçirilmelidir. Motor, şanzıman, amortisör, rot-balans ayarı vb. sürüşü etkileyebilecek tüm bölgeler incelenmelidir. Çekme karavan sahibiyseniz kaporta, iç döşemeler, ısıtma-soğutma cihazları, elektronik eşyalar, bağlantı parçaları vb. noktaların son durumuna bakmalısınız.  Teknik ve donanımsal bakımdan sorun çıkarma olasılığı taşıyan bir karavanla asla yola çıkmamalısınız.

Vize işlemlerini tamamlayın

Ülke sınırları dışına çıkmanız için geçerli bir pasaportunuzun olması zaten şarttır. Fakat yurt dışındaki karavan rotanızda vize gerektiren ülkeler varsa, pasaportunuz yeterli olmayacaktır. Avrupa Birliği ülkelerinin büyük çoğunluğu için sizden Schengen vizesi isteneceğini unutmayın. Bunun dışındaki ülkelerde ise her ülkenin vize prosedürünü inceleyerek hareket edin. Bu noktalara ek olarak hem Schengen hem de diğer ülkeler için araçla giriş uygulamaları hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Hatta bazı ülkelerin karavanla giriş ve dolaşım konusunda uyguladıkları farklı protokoller de söz konusu olabilir. Bu nedenle, vize süreci ve karavanla giriş-çıkış işlemleri konusunda zaman sınırlarından diğer detaylara kadar ayrıntılara hâkim olun.

Yeşil kart ve seyahat sigortası uygulamalarını öğrenin

Yeşil kart sigortası kabaca uluslararası taşıt sigortası sistemi olarak tanımlanabilir. Aralarında AB üyeleri de olan 47 ülkede geçerlidir. Karavanla yurt dışı serüveninizde bu ülkelerden biri varsa, gereken koşulları ve belgeleri araştırmanız gerekir. Asla istemeyiz ama yeşil kart ülkelerinden birinde çekme karavan veya motokaravan ile trafik kazası yaşarsanız, oluşan zararı bu teminat ile karşılayabilirsiniz.

Karavanınız kadar sizin ve size yol arkadaşlığı eden kişilerin de sağlığını ihmal etmeyin. Schengen Bölgesi başta olmak üzere, vizeyle girilen ülkelerin zorunlu tuttuğu yurt dışı seyahat sigortası poliçenizi başlatmayı unutmayın. Bu sigortayı yaptırırken vize başvurusu yapılan ülke veya ülkelerin belirlediği teminat tutarlarına dikkat edin.

Karavanla seyahat sırasında yönlendirmelere uyun

Trafik işaretleri uluslararası nitelikte olduğundan yabancı dil bilmeseniz bile yol sınırlamalarını anlayabilirsiniz. Her ülkenin cezai yaptırımı farklı olabileceğinden yurt dışındaki kural ihlallerinde çok ağır faturalarla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle hem kendinizin ve sevdiklerinizin hem de cebinizin sağlığı için trafik tahditlerine harfiyen uymanız gerekir.

Yol haritanızı iyi belirleyin

Öte yandan yol tercihleri de önemli bir rol oynayacaktır. Özellikle de Avrupa ülkelerindeki bazı ücretli yollar çok yüksek tutarlarda geçişlere neden olabilir. Bu nedenle, alternatif yollar için derinlemesine bir araştırma yapın. Önemsiz sayılabilecek gecikmelerle menzile varabiliyorsanız, ücretli yolları kullanmamanızı öneririz. Hele Batı ülkelerine gidiyorsanız, yolculuk maliyeti katbekat fazla olacağından bu riski almaya değmeyecektir. Bunun için navigasyon uygulamaları harika yardımcılardır. Böylece, güzergâhınızı biraz uzatsanız da hem daha az maliyetli hem de doğal yaşamdan manzaralar eşliğinde yol alabilirsiniz. Fakat bu sırada karavanınızda yeterli yakıtın olduğundan emin olmalısınız. Tıpkı Türkiye’de olduğu gibi yurt dışında da yerleşim merkezleri dışında her yerde benzin istasyonu bulamayabilirsiniz.

Öte yandan, vizeli veya vizesiz geçişlerde ülkeler arasındaki politik anlaşmazlıklardan kaynaklı sıra dışı uygulamalarla karşılaşabilirsiniz. Kötü sürprizler yaşamamak için yol haritanızı çizerken bunu da hesaba katmalısınız. Örneğin; siyasi anlaşmazlıklar yaşayan Sırbistan ve Kosova arası gibi geçişlerde uygulamaların nasıl olduğunu önceden öğrenmeniz oldukça önemlidir.

Kalacağınız yerleri önceden planlayın

Karavan yolculuğu yaparken kendinizi biraz olsun evdeymiş gibi hissedebilirsiniz. Nitekim, ihtiyaç düzeyinize göre karavan modelleri size geniş olanaklar sunabilir. Bununla birlikte, siz karavanınızda kalırken karavanınızın konaklayacağı bir yer de gerekir. Hâliyle karavan kamp alanları için etraflıca düşünülmüş bir liste yapmanız son derece etkilidir.

Yurt dışındaki karavan kamp alanlarına internet üzerinden bakabilir, yolunuzun üzerindeki karavan tesislerine göz atabilirsiniz. Ayrıca, karavanlı konaklama seçenekleri hakkında bilgi veren Campercontact, Caramaps, park4night ve ioverlander gibi mobil uygulamalardan yararlanabilirsiniz. Unutmayın ki ihtiyaçlarınızı en iyi yine siz ve kafileniz bilir. Tesislerin sunduğu olanaklar hakkında konukların yorumlarını okurken kendi beklentilerinizi merkeze alın. Duş, tuvalet, çamaşır makinesi vb. olanakların hangi tesiste size gerekli olduğunu hangisinde olmadığına bakın. Karavanınızın büyüklüğü, güvenlik ve karavan park alanı yoğunluğu faktörlerini göz önünde bulundurun. Konaklama sürelerinizi ve bütçenizi de göz önüne alarak kararınızı genel bir değerlendirme yaparak verin. Uzun süreli karavanlı konaklamalar için ücretli; kısa süreli konaklamalar için ücretsiz karavan kamp alanı alternatiflerine yönelebilirsiniz.

Alışverişte dengeyi koruyun ve önceliği gıdaya verin

Saklanması kolay ve karavanınızdaki buzdolabınızda fazla yer kaplamayacak gıdaların bir kısmını önceden satın alabilirsiniz.  Özellikle Türkiye’de olup yurt dışında bulmanızın zor olabileceği gıdalara öncelik verebilirsiniz. Hemen her yerde bulabileceğiniz yiyecekleri zaten gittiğiniz yerlerdeki marketlerden edinebilirsiniz. Bu noktada büfeler veya küçük dükkânlar yerine süpermarketleri tercih etmeniz daha avantajlı olacaktır. Küçük esnaflarda yapacağınız her alışveriş daha pahalı olacağından bütçenizi olumsuz yönde etkileyecektir. Avrupa ülkelerinde sıkça rastlayacağınız Lidl, Aldi, Dirk gibi indirim marketleri dikkate değer alternatiflerdir.

Karavanla yurt dışına çıkma hayaliniz varsa Türkiye’den çıkmadan önce Cumhuriyetköy’e uğrayabilirsiniz. Fava Camp’ın doğal manzarası eşliğinde, yolculuğunuz öncesinde son kez memleket havası alıp geniş olanaklardan yararlanabilirsiniz. Güvenli, rahat ve doğayla iç içe olacağınız bir karavanlı kamp deneyiminin ardından yeniden yola koyulabilirsiniz. Seyahat tutkusuyla sınırları kolayca aşan tüm gezginler gibi siz de Fava Camp’ta evinizdeymiş gibi hissedeceksiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir