Karavan Malzemeleri Hangi Eşyalardan Oluşur?

İhtiyaçlarınızı karşılayacak karavan modelleri arasından size en uygun olanı seçtiniz. Karavan sürme konusunda dikkat etmeniz gerekenleri araştırıp öğrendiniz. Peki, şimdi her şey hazır mı? Pek sayılmaz. İçi boş bir karavan hiç kimsenin işine yaramayacaktır. Karavan sürmek elbette Robinson Crusoe gibi ıssız bir adaya düşmek anlamına gelmiyor. Yine de yolculuk ederken size eşlik edecek karavan malzemeleri gerekiyor. Karavanınızla yol öykülerinize yenilerini eklemeden önce, karavan malzemeleri listemize göz atmaya var mısınız?

Sandalye

Neden bir karavan sahibi olmaya karar verdiğinizi unutmadınız değil mi? Elbette açık havanın tadını çıkarmak ve doğayla kucaklaşmak için! Öyleyse, zorunlu ihtiyaçlar dışında karavanda kalmayacaksınız demektir. Bu nedenle, karavanın önüne atacağınız bir sandalyeniz olmalı. Seçeceğiniz sandalyenin kelebek tipte olmamasına dikkat etmenizde yarar var. Çünkü, bu sandalyeler yemek yerken kullanıcıya büyük rahatsızlık yaratmasıyla ünlüdür. Hantal olmayan, kolay taşınabilen bir kamp sandalyesi iyi bir tercih olacaktır. Mümkünse bel desteği olan, kolay açılabilen, hafif ve bardaklık yeri olan sandalyeleri seçin.

Masa

Sandalyeniz hazır da yemekleri nerede yiyeceksiniz? O lezzet harikalarını her öğün yer sofrasında veya karavan içinde yemeyi muhtemelen istemezsiniz. O zaman bir masaya ihtiyacınız var demektir. Yüzeyi de dâhil, tamamen katlanabilen bir masa işinizi görecektir. Bu noktada, masanın katlıyken fazla yer kaplamamasına ve ayaklarının oturanları rahatsız etmemesine dikkat etmelisiniz. Sıkça yer değiştirecek bir karavancıysanız, daha kolay katlanan tepsi masaları tercih edebilirsiniz.

Katlanır Sepetler

Karavancılığın insana kattığı en önemli farkındalıklardan biri, normalde ıvır zıvır muamelesi gören nesnelerin önemini anlamaktır. Çünkü, bütün süreç sınırlı alanı iyi kullanmaya dayanır. Böyle olunca katlanır sepetler imdadınıza yetişir. Yolculuk sırasında eşyaları olası dağılma ve zararlardan koruyan bu sepetleri karavanınızda mutlaka bulundurmalısınız.

Buzdolabı Düzenleyici

Karavan mutfağı en işlevsel olması gereken alan sayılabilir. Küçük buzdolabınıza yiyecekleri öyle yerleştirmelisiniz ki ne gereksiz boşluk ne de sıkışıklık olmalıdır. Bu düzenleyicileri aynı zamanda mutfak alanınızı düzenlerken de kullanabilirsiniz. Genellikle ikili veya dörtlü olarak satılan bu karavan malzemeleri size de yardım edecektir.

Tabak

Karavandayken yanınıza ihmal edemeyeceğiniz bir başka eşya tabaklardır. Her ne kadar sabitlemeyi deneseniz de, karavanda mutlaka bazı tabaklarınız sarsılıp kırılacak. Öyleyse, iyisi mi siz kırılmayan tabakları tercih edin. Plastik tabak pek sağlıklı bir malzemeden yapılmadığından, emaye mantıklı bir seçim olabilir.

Tencere ve Tava

Onlar olmasa yemeği pişirmek imkânsız olacaktı. Hâliyle iyi bir tencere kullanmanız hem pişirme hem de bulaşık işi bakımından etkili olabilir. Omlet ve menemen gibi basit yemekler için çeşitli boylarda tava alabilirsiniz. Tencere sayısını ise en az birlikte seyahat ettiğiniz kişi sayısına göre planlamalısınız. Hangi markayı seçerseniz seçin, çelik tencere veya farklı bir tür yerine granit tencere alın. Yapışmaya neredeyse hiç maruz kalmayan ve kolayca temizlenebilen bu tencereler karavanda hayat kurtarıcı olacaktır.

Gazlı veya Elektrikli Ocak

Tencere hazır, tabak hazır, gıda hazır; ne eksik olabilir? Tabii ki yemeği pişirecek ocak! Elektrikli ocak aldıysanız yemeği karavan içinde pişirmek zorundasınız. Bu durumda hem karavan içine koku sinebilir, hem de sürekli bir elektrik kaynağı bulmak zor olabilir. İşinizi görse de özellikle yaz sıcağında aşırı sıcaklık yaratır. Tam da bu nedenle gazlı ocak iyi bir alternatiftir. Sprey boyundaki tüplerle çalışan bu karavan aksesuarları yemek pişirme konusunda gerçekten de pratik çözümler sunar.

Buharlı Pişirici

Sıra geldi kampçıların ve karavancıların küçük ama etkili yol arkadaşına! Bir anlamda her tencereyi bir fırına dönüştüren bu mucizevi gereç, aynı zamanda katlanabilir. Birçok yemeği kolayca ve sağlıklı bir şekilde pişiren buharlı pişirici, karavanınızda olması gerekenlerden biri!

Kahve Ekipmanı ve Çaydanlık

Bir ince belli bardak pek çok şeyin üstesinden gelebilir. Yeni insanlarla tanışmaya vesile olabilir veya koyu muhabbetler başlatabilir. Karavan ile yolculuk edenler de bilir ki onlar olmadan yolun tadı çıkmaz. Şöyle demli, tavşan kanı bir çayla içinizi ısıtmayı unutmayın. Bunun için emaye veya porselen bir çaydanlık ideal bir çözüm olacaktır. Eğer bir kahve tiryakisiyseniz french press. moka pot vb. aksesuarlardan yararlanabilirsiniz. Çok yer kaplamayan ve uygun maliyetli bu karavan malzemeleri ile kahve keyfi yapabilirsiniz.

Termos

Outdoor termos modelleri sadece kamp ve karavan meraklılarının değil; büyükşehir insanının da çantasındaki eşyalardan biri oldu. Evinizde bu türden bir profesyonel termos varsa, karavanınıza giderken onu mutlaka yanınıza alın. Böylece, içecekleri ısıtma amacıyla ocağı daha az kullanırsınız ve onları daha kolay taşıyabilirsiniz.

Saklama Kabı

Ufacık tefecik içi dolu yemeklik! Saklama kabı karavan hayatı için kritik bir öneme sahiptir. Özellikle kuru gıda ve baklagiller gibi yiyeceklerinizi saklarken bu kaplar işlevsel bir roldedir. Buzdolabında saklayacağınız gıdalar içinse kenarları kilitlenebilen ve sızdırmaz olanlarını kullanabilirsiniz.

Şarjlı Süpürge

Karavan küçük bir alan olduğundan büyük temizlik gerektirmez. Fakat dışarıyla doğrudan teması nedeniyle sıkça kirlenebilir. Kısa süreli ve bölgesel temizlikler için ise el süpürgeleri gayet iyidir. Araba temizliği için tasarlanan ve ev kullanımına göre nispeten küçük kalan bu aletlerden yararlanabilirsiniz. Şarjlı el süpürgesinin kolayca ve kısa sürede şarj edilebilmesine ve yeterli çekiş gücü olmasına dikkat ediniz.

Çalı Süpürgesi ve Faraş

Eski usul her zaman işe yarar; en azından zor durumlarda alternatif bir yöntem olur. Şarjlı el süpürgeniz olsa bile karavanda birer çalı süpürgesi ve faraş bulundurmalısınız. Çünkü, alana yayılan türden bir kirlilik varsa ön süpürme yapmak isteyebilirsiniz. Özellikle karavan önüne plastik halı sermişseniz bu iki yardımcıyı göz ardı etmeyin.

Çamaşır İpi ve Mandalı

Çamaşırı bir şekilde yıkadınız ama kurutmak için nasıl asacağınızı düşündünüz mü? Giysilerinizi kuruturken onları asmak için çamaşır ipi ve çamaşır mandalını karavanınızdan eksik etmeyin.

Dikey Ütü veya Kırışık Giderici

Doğanın ortasında ütü masası kurup buharı sonuna kadar yükselterek ütü yapmanız gereksiz bir yüktür. Ütü yapmak için elektrik bulmak ayrı, karavanda hiçbir yere sığamayacak ütü masası ayrı bir dert. Bunun yerine küçük dikey ütüler hem az yer kaplar hem de masa gerektirmez. Bunun yanında, kırışık giderici olarak adlandırılan küçük cihazları da seçenekleriniz arasında tutmanızı öneririz.

Hortum

Karavanınızda bulundurmanız gereken eşyalar arasında ilk sıralarda bulunan eşyalardan biri hortumdur. Karavan kültürünün gerektirdiği diğer eşyalar gibi hortumun da az yer kaplaması, dayanıklı ve hafif olması beklenir.

Tente

Karavanla yolculuğun keyfi güneşli havada çıkar. Bununla birlikte ne karavanınız ne de siz güneşten kavrulmak zorunda değilsiniz. Gölgelik alan oluşturmak için tente kullanabilirsiniz. Güneşe göre konumlandırılan bir karavan tentesi, sizi ışınların zararlı etkilerinden koruyacaktır. Bunu yaparken tenteyi zemine çakarak sabitlemeyi unutmayın. Aksi hâlde bir rüzgâr hızla gelip o şirin gölgeliğinizi darmadağın edebilir, bizden söylemesi!

Mangal veya Barbekü

Sevdiklerinizle birlikte karavana atlayıp onca yol tepmişsiniz, mangal keyfi veya barbekü partisi yapmadan dönülmez. Küçük ve mümkünse portatif özellikte bir mangal ya da barbekü, bu konuda elinizi rahatlatır. Yangın riski nedeniyle kömürleri yakarken çok dikkatli olmanız gerektiğini zaten biliyor olmalısınız.

Şömine ve Battaniye

Karavan tatili genellikle bahar ve yaz aylarında yapılsa da gece ve gündüz arasında sıcaklık farkı yaşanması doğal bir durum. Üstelik, hava koşullarına aldırmadan yola çıkan karavan tutkunları da olabilir. Ne olur ne olmaz, siz yine de yanınıza sıcak tutan birer battaniye alın.

Hafif bir meltemle serinleyen yaz gecelerinde yıldızlara bakmayı herkes ister. Öyleyse, dış alana kuracağınız bir şömine kurun ve kamp ateşi ile renklenen gençlik yıllarınıza dönün. Bunu yaparken toprağı yakıp ekolojik hayata zarar vermeyin, kontrollü bir ateş yakmaya özen gösterin.

Buzdolabı

Karavan hayatı söz konusu olunca en çetrefilli eşya buzdolabı desek?. Bir yandan enerji tüketimi kaygısı, bir yandan özelliklere göre artan fiyatlar ve boyut sorunu! İhtiyaca ve bütçeye göre değişen karavan tipi buzdolabı modelleri arasında kararsız kalabilirsiniz.

Kompresörlü buzdolabı modelleri harika bir çözümdür. Günde 50 ila 60 amperlik elektrik tüketirler. Bu buzdolapları hem soğutma hem de dondurma tarafında etkilidir. Dezavantajı ise fiyatlarının yüksek olmasıdır.

Mini bar buzdolabı şeklindeki cihazlar ise günlük 160-170 amperlik güç harcarlar. Fiyatı gibi tüketimi de yüksek olan bu modellerin olumlu yanı LPG ile de çalışabilmeleridir.

Dönüştürülmüş buzdolabı ise 12V gerilimde çalışan bir kompresörün eklenmesiyle ortaya çıkmıştır. Günde 60 ila 70 amper arası güç harcarlar ama 220V bir buzdolabının performansını gösteremezler. Ayrıca, güvenlik önlemleri de yoktur. Bu nedenle zorda kalmadıkça karavanda tercih etmemeniz gereken bir modeldir.

Klasik buzdolabı kullanmak da bir çözümdür. 50-60 amper arası güç gerektiren bu cihazlar, bir evirici desteğiyle çalışır. Doğru akımdan alternatif akıma dönüşen elektrik enerjisi sayesinde, buzdolabından evdeki verimi alabilirsiniz.

Karavan Malzemeleri Fiyatları

Son olarak; karavan eşyaları fiyatları her yerde değişse de genel olarak birbirilerine yakındır. Yanınıza alacağınız eşyaların ihtiyacınıza, karavanın alanına ve yaşam tarzınıza göre değişebileceğini unutmayınız. Karavanınızla birlikte her yola keşfetme arzunuzla ve mutlu bir şekilde çıkmanızı dileriz. Kalan her şey için sizi Fava Camp alanlarına bekleriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir