Kamp Alanı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Havanın ısınmasıyla ve güneşin kendini göstermesiyle birlikte doğaseverlerin özlemle beklediği zamanlar da geldi. Kamp tutkunları çadır, ocak, uyku tulumu, sandalye vb. eşyalardan oluşan kamp malzemeleri ile hazırlanmaya başlandı. Takvimlere bakıldı, hafta sonları ve tatil günleri belirlendi. Yola çıkmak için son kontroller yapıldı. Peki, nereye gideceğinize karar verdiniz mi? Çünkü, varış noktanız belli değilse yolda telaşa kapılmanız son derece olasıdır.

Hele ilk kez kamp yapıyorsanız, kamp yeri kararınızı önceden vermelisiniz. Nitekim ister araba ister karavan ile kamp yapın, doğayla kucaklaşacağınız kamp alanı önemlidir. Öyleyse, kamp alanı seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Daha rahat ve eğlenceli geçecek bir kamp deneyimi için gelin bu konuya birlikte bakalım.

Kamp alanı hakkında bilgi edinin

Yola çıkmadan önce kamp yerleri hakkında bilgi edinmeye çalışın. Hatta mümkünse daha önce buralarda kamp yapmış kişilerin yorumlarını okuyun. Kamp deneyimi açısından beklentilerinizi karşılayıp karşılamadığını kendiniz ve varsa yol arkadaşlarınız açısından değerlendirin. Kamp yeri tercihinizin sizin için güvenli olup olmadığını da göz önüne alın.

Erişilebilirliği ve sunulan olanakları değerlendirin

Tercih etmeyi düşündüğünüz kamp alanı ne kadar erişilebilir? Maceraperest bir kampçı olmanız güzel olsa da kalacağınız ortamda hayatta kalma mücadelesine gerek duymamalısınız. Kamp yeri çevresindeki ulaşım olanakları, su kaynaklarına yakınlık, yükseklik ve fauna gibi faktörler önemlidir. Ayrıca; tuvalet ihtiyacının giderileceği alanlar, GSM kapsama alanı, ateş yakma imkânı vb. noktalara dikkat etmelisiniz.

Hava nasıl oralarda, üşüyorlar mı?

Şarkısı bir yana, hava durumu bir kampçı için her şeyi tersine çevirebilir. Bir tepenin eteklerinde hava günlük güneşlik iken yukarılarda fırtınalar kopabilir. Bir anda değişen hava koşullarına dayanmanızı sağlayacak eşyaları yanınızda bulundurmanızda yarar vardır. Siz iyisi mi yolculuk öncesinde kamp yeri ve çevresindeki birkaç günlük hava tahminlerini inceleyin. Kötü hava koşullarında yüksek derecede sel, heyelan veya çığ tehlikesi taşıyan bölgelerden kaçınmalısınız. Yıldırım riski söz konusu ise tek ağaç altında asla kamp yapmayın.

Kamp yerinizi çanta hazırlamadan seçin

Kamp için yola düşmeden önce bütün kontrolleri yaptığınıza emin misiniz? Bu sandığınızdan da önemlidir ve kamp deneyiminizi etkileyebilir. Hâl böyleyken, çantanıza alacağınız eşyaları da kamp yerinin olanaklarına göre belirlersiniz. Kamp yerine daha hafif bir yükle gidip dönmek istiyorsanız olanakları biraz daha fazla kamp alanlarını seçebilirsiniz.

Aynı şekilde kamp öncesi alışveriş listesi de buna göre şekillenir. Çevresinde alışveriş yapabileceğiniz yerler bulunan bir kamp alanı seçiyorsanız, giderken daha az alışveriş yapabilirsiniz.

Güvenlik ve sağlık hizmeti olanaklarına bakın.

Kamp alanı seçerken dikkat edilmesi gereken noktalardan ikisi ise güvenlik ve sağlık hizmetleridir. Doğanın içinde minimal bir anlayışla konaklamak ve güneşin doğuşu ile batışını özgürce izlemek harikadır. Fakat güvende olmanız bundan da önemlidir.

Bununla bağlantılı olarak, gideceğiniz yerdeki yaban hayatın niteliğini de hesaba katmalısınız. Nitekim kendinizi doğanın kollarına bırakırken aslında oradaki faunanın yaşam alanını da paylaşmış olursunuz. Dolayısıyla ayı, vaşak, yılan vb. vahşi hayvan riskinin en az olduğu yerleri tercih etmelisiniz.

Benzer şekilde, seçeceğiniz kamp yerinin çevresinde en azından ilk müdahaleyi yapabilecek yetkinlikte bir sağlık birimi olmasını gözetmelisiniz. Çünkü; kamp sırasında sağlık sorunlarının yanı sıra, zehirli hayvanların saldırısına da maruz kalabilirsiniz. Böyle bir durumda, ilk müdahaleyi yapıp en yakın hastaneye ambulansla yönlendirecek bir sağlık birimi gerekebilir.

İlk kez konaklamalı kamp yapacaksanız, kiralık kamp alanı işletmelerinden yararlanabilirsiniz. Bunlar kampçılara güvenli alan sağlar ve acil bir durumda ambulansla ulaşım hizmeti verirler.

Kamp yapmak huzur bulmaktır, kalabalığa girmeyin

Milyonlarca insanın yaşadığı ve betonun yeşili deldiği kentlerden uzaklaşmak için kamp yaptığınızı unutmamalısınız. Bu nedenle, kamp yeriniz dağ başında olmasa da kalabalıktan uzak bir bölgede yer almalıdır. Doğal olarak, çadırların veya karavanların dip dibe kurulduğu bir alandan kamp yapmayı istemezsiniz alamayacaksınız.

Bir de üstüne günübirlikçilerin yoğun olarak geldiği bir alanda kalacaksanız vay hâlinize! Gürültüden ve gereksiz taşkınlık yapan insanlardan uzak kalabileceğiniz bir kamp yeri seçtiğinizden emin olmalısınız.

Evcil hayvanınız varsa iki kez düşünün

Sevimli dostlarımız hayatımızın en güzel ve renkli ayrıntılarını oluşturuyorlar. Siz de minik bir canın bakımını üstlenmiş hayvansever olarak onu da kampa götüreceksiniz. Fakat kamp yerinin onu kabul edeceğinizden emin misiniz? Siz yine de her olasılığa karşı bunu kamp alanı tercihinizden önce öğrenin.

Özel işletme olan bazı kamp alanları evcil hayvan kabul etmeyebilir veya bunları sınırlayabilir. Önceden arayıp bilgi almamanız hâlinde, bu uygulamadan kapıda haberdar olursanız hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Bizden söylemesi!

Bir coğrafya uzmanı olmasanız da arazi yapısını öğrenin

Kamp yapacağınız alanın arazi yapısını ve zemin sağlamlığını göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin; dere yataklarını, erozyon riskli yerleri, kaya duvarlarını ve aşırı eğimli arazileri tercih etmeyin. Buralar; sel, toprak kayması ve sıcaklık farkı kaynaklı heyelanlara davetiye çıkarırlar. Yine de durum bunlarla sınırlı sayılmaz. Etrafı açık doruk bölgeleri de tehlikelidir. Rüzgârlar artarsa devrilen ağaçlar büyük risk oluşturabilir.

Hayvanları tahrik etmeyen yerleri seçin

Kamp alanı seçerken vahşi hayvanlar riski hakkında birkaç uyarıda bulunduk. Fakat bu biraz da kampçıların dikkatiyle en aza inebilir. Örneğin; kamp yeri olarak hayvanların kullandığı patikaların ortasında veya su kaynaklarının dibinde bir yer seçmeyin. Böylece, hayvanlarla karşılaşma olasılığınız oldukça azalabilir.

Aradığınız kamp alanı neden Fava Camp olabilir?

Günümüzde kamp deneyimi toplumun farklı kesimlerinden ilgi görüyor ve giderek daha fazla kişinin dikkatini çekiyor. Birçok kişi kamp deneyiminin yaşattığı özgürlüğü ve doğanın sunduğu huzuru yaşamak istiyor. Fakat bununla birlikte, konforundan olabildiğince az fedakârlık yaparak bunu başarmanın yollarını arıyor. Bu ilk bakışta bir çelişki olarak görülebilir ama artık bir ütopya sayılmaz. 

İstanbul’un Beykoz ilçesindeki Cumhuriyetköy’de bulunan Fava Camp, işte bu hayali sizin için gerçekleştiriyor. Tamamen çim zeminden oluşan 28 dönümlük arazisinde evinizdeymişsiniz gibi hissedeceğiniz bir kamp deneyimi vadediyor. Ruhsatlı ve güvenli karavan kamp yerleri ve çadır kamp yerleri sağlıyor. İstanbul’da kamp yapılacak yerler içinde favori mekânınız olmaya söz veriyor.

Çekme karavan ve motokaravan araçları için hizmet sunuyor; üyelik sistemiyle konuklarına farklı avantajlar sunuyor. Çadır ve kısa süreli konaklamalara ayrılmış alanlarıyla da öne çıkıyor. Üstelik, karavanlar için su şebekesi, atık su ulaştırma ve elektrik bağlantısı sağlıyor.

Çamaşır ve kurutma makineleri, buzdolabı, mutfak alanı, tuvalet, duş olanaklarıyla ortak alanlarda da rahatlık sunuyor. Konukların; içme suyu, odun ve kömür gibi farklı ihtiyaçları için Fava Camp bakkalı hizmet veriyor. Karavanınızın sigortalıysa İstanbul içi olma koşuluyla ücretli karavan çekme hizmetinden de yararlanılabiliyor.

Kuzey Marmara Otoyolu bağlantısına 10 dakika uzaklıktaki kamp alanı ulaşılabilirliğiyle de benzerlerinden ayrılıyor. İstanbul’a yakın kamp yerleri arasındaki Fava Camp temiz, güvenli ve rahat bir kamp deneyimi için sizi bekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir