Karavan Yolculuğu Yaparken Dinlenecek Şarkılar

Yeni anılar biriktirmek için yola çıkmak gibisi yoktur. Daha önce görmediğiniz yerlerde bulunmanın, farklı kültürleri keşfetmenin ve biraz kafa dağıtmanın harika bir yoludur. Kamp yapmak veya karavanla yolculuk, tam da bu nedenle özgür ruhlu gezginlerin vazgeçilmezidir. Nasıl olmasın ki! Uzun yolları tekerlekli bir ev eşliğinde aşarlar ve doğanın içinde minimal yaşamın tadını çıkarırlar. Sevdikleriyle birlikte veya tek başına yeni deneyimler edinerek pozitif enerji depolarlar.

Karavanla yolculuk ederken kilometreler arkada kaldıkça varılacak yeni noktanın merakı başlar. Bütün bunlar olurken en iyi yol arkadaşlarınız müziktir. İçinizdeki duyguların notalara dökülmüş hâline kulak verirken mesafelerin su gibi akıp gittiğini görürsünüz. Peki, uzun yolda karavan yolculuğu yaparken dinlenecek şarkılar neler olabilir? Her müzik türünden örneklerin bulunduğu ve yol şarkıları ağırlıklı önerilerimizi inceleyin; çalma listenizi hazırlamaya başlayın!

Pink Martini – Je Ne Veux Pas Travailler

Ah bir zengin olsanız da artık çalışmasanız, değil mi? Ne yazık ki gerçek yaşam o kadar hızlı değişmiyor. Farklı ülkelerden sayısız hayranı olan Pink Martini, yine de hayal kurmaktan vazgeçmenin sırası olmadığını söylüyor. Grubun sevilen solisti China Forbes, bir Edith Piaf klasiği olan bu şarkıyı seslendirirken dinleyenlerin duygularına tercüman oluyor. Çalışmak yerine karavanla dünyayı gezmek isteyenler için bundan daha iyi bir yol şarkısı olabilir mi?

Happy Village Orchestra – Turkish Coffee

Farklı ülkeler gezerek buradaki kültürlerden beslenip sentez şarkılar çıkaran bu gezgin orkestrayla tanışmalısınız. Happy Village Orchestra henüz sınırlı sayıda çalışmayı paylaşmış olsa da Turkish Coffee bunların en bilineni! Türk kahvesinden esinlenerek yaptıkları bu enstrümantal beste, Türkiye’deki kültürü ne kadar iyi anladıklarını gösteriyor. Çok güçlü ve olumlu enerji yayan bir yerleri bu harika melodileri yol boyunca tekrar tekrar dinlemek isteyeceksiniz.

Stereophonics – Maybe Tomorrow

Stereophonics’in klasikleşmiş şarkısı Maybe Tomorrow’u es geçmek olmazdı. Avâreliği sevenler, bunu yaparken de hafifleyip hayat hakkında düşünmek isteyenler için harika bir seçim olabilir.

Anna Vissi – To Poli Poli

Karavan rotanız Ege kıyılarından geçiyorsa karşı yakadan en güzel esintileri Anna Vissi size getirebilir. To Poli Poli siz yolları geride bırakırken içinizi kıpır kıpır yapacak bir aşk şarkısı!

Michel Fugain – Une Belle Histoire

Bu şarkıyı karavanınızı güzel bir manzarayı karşınıza aldığınız bir noktada park edip de dinlemelisiniz. Fugain’in sesi eşliğinde ufka bakarken belki eski bir sevgiliyle vedalaşacak; belki de yeni bir başlangıç kararı alacaksınız. Nasıl hissederseniz hissedin, Une Belle Histoire yıllar geçse de en güzel Fransızca şarkılardan biri olacak. Kim bilir! Belki de sizin de gelecekteki o güzel aşk masalınızın fon müziği olacak.

Justin Timberlake & Carey Mulligan & Stark Sands – Five Hundred Miles

Inside Llewyn Davis’in Hollywood sinemasından çıkan en başarılı yol filmlerinden biri olduğunu söylemeliyiz. Gezgin bir Amerikan folk şarkıcısının yaşadıklarını anlatan film, yolda olma deneyimini sonuna dek hissettirmişti. Fakat sadece filmin kendisi değil, müzikleri de izleyenleri etkilemişti. Özellikle bir Amerikan türküsü olarak tanımlayabileceğimiz Five Hundred Miles filmin atmosferine çok uygundu. Amerikan folk müziğinin bu anonim parçası, Justin Timberlake, Carey Mulligan ve Stark Sands tarafından seslendirilmişti. Evden uzakta olmayı anlatan ve duygusal tonlar taşıyan bu şarkıyı listenize ekleyin ve eşlik edin:

“If you missed the train I’m on

You will know that I am gone You can hear the whistle blow a hundred miles”

Phil Collins – Another Day In Paradise

Yer yüzündeki en güzel piyano sesleri bu şarkıda olabilir. Phil Collins’in 1989 yılında yaptığı bu şarkı, aslında 90’lı yıllar şarkılarının habercisi gibiydi. Evsizlerin durumuna dikkat çekmek için yapılan şarkı, bugün bile unutulmazlar arasında yer alıyor. Şarkı öyle basit ama güçlü bir melodiye sahip ki ABD’de müzikle psikolojik terapi seanslarında bile kullanılmış. Bu tip şarkılara ön yargılı olsanız bile siz yine de “iki kere düşünün” ve Collins’e kulak verin:

“Oh, think twice, ’cause it’s another day for you and me in paradise”

Savage Garden – To The Moon&Back

Karavan yolculuğuna sevgilinizle çıkmışsanız bu şarkıyı mutlaka listenizde tutmalısınız. Çünkü, romantik bir modern balad olan To The Moon&Back sadece müziğiyle değil, sözleriyle de sizi etkileyecek. Daren Hayes’in buğulu sesine eşlik edip sözlere dikkat ettiğinizde aşkı ve hayal gücünü iliklerinize kadar hissedeceksiniz:

“I would fly you to the moon and back

If you’ll be if you’ll be my baby

Got a ticket for a world where we belong

So would you be my baby?”

Super Furry Animals – Hello Sunshine

Melankolik bir şekilde başlayıp devamında yaşam sevinci aşılayan bir şarkı istemez misiniz? Super Furry Animals’ın Hello Sunshine adlı şarkısı tam da böyle bir parça! Karavanınızla tan yerine doğru yol alırken dinlerseniz, hayatın yaşamaya değer olduğunu anlayacaksınız. Öyleyse gün ışığıyla selamlaşın ve siz de söyleyin: “Hello sunshine, come into my life!”

The Mamas And The Papas – California Dreamin’

Bir de 60’lı yılların ortalarına uzanalım. Çünkü, The Mamas and The Papas grubunun hit şarkısı California Dreamin’ olmadan her liste biraz eksik kalır. Bu parça, özellikle sonbaharda yapacağınız karavan yolculukları için mükemmel bir arka plan şarkısıdır. Düşen kahverengi yaprakları, kapalı havayı ve kış yürüyüşlerini anlatırken yuva özlemini de yansıtır. Karavanınızda dinlerken sizin de aynı fikirde olacağınıza eminiz.

Depeche Mode – Behind The Wheel

Depeche Mode hayranları aramızda mı? Boş vermişliğin, zamana bırakışın, keyifli bir dinginliğin şarkısını arıyorsanız; işte aradığınız bu! Alt metinlerini Dave Gahan’ın karakteristik sesiyle birleştirdiğinizde karavanınızda sevgilinizin de olmasını dileriz.

Black – Wonderful Life

Colin Vearncombe veya bilinen sahne adıyla Black’in yazıp söylediği Wonderful Life, 1985’te yazıldı. O tarihten bu yana da sayısız insanın kişisel marşı olmaya devam ediyor. İşin ilginç tarafı ise müzisyenin trafik kazaları, annesinin hastalığı, plak şirketinden ayrılması, boşanması ve evsiz kalmasıyla geçen bir yılın ardından bu şarkıyı yazması! Her şeye rağmen güneş gözlerinizi kamaştırıp saçlarınızı ısıtıyorsa, biraz da hayal gücünüz varsa bu şarkı tam size göre! Şimdi karavanınızın camını açın ve bağıra bağıra söyleyin:

“No need to run and hide, it’s a wonderful, wonderful life”

Laid Back – Sunshine Reggae

Karavanınız için bir yaz şarkısı daha! Laid Back’in Sunshine Reggae’sini açtığınızda her şeyi arkada bırakabilirsiniz. Aklınızı kurcalayan sorunlar, bitmeyen gerilimler, stres kaynakları, toksik ilişkiler… Hepsi de bu şarkıyla gelen olumlu enerjiyle birlikte önemini tiriri. Çünkü, yaşamdan keyif almak hâlâ mümkündür. Şarkının da dediği gibi: “Endişelenme, acele etme, akışına bırak!”

Chris De Burgh – The Traveller

Karavanına bindiği an seyyah bir derviş gibi hisseden kampçıların şarkısı ise Chris De Burgh’den geliyor. Müzisyenin ünlü şarkısı The Traveller, nereye gittiğini bilmeden yalnızca yolda olmayı sevenlere birebir! Çünkü: “Where the traveller goes, nobody knows!”

Lou Reed – Perfect Day

Küçük şeylerden büyük mutluluklar çıkaran birisi misiniz? Cevabınız evet ise Perfect Day hayatınızın manifestosu olabilir. Bir karavan molasında çiçek koklarken veya bir kediyi okşarken mutlu oluyorsanız bu şarkıyı mırıldanmanızı öneririz. Lou Reed mükemmel bir gün geçirmenin işte bu kadar kolay olduğunu kulaklara fısıldıyor.

Noir Désir – Le Vent Nous Portera

Karavanı kenara çekip rüzgârlı bir tepede biraz nefes alıp düşünmek isteyebilirsiniz. Böyle zamanlarda Noir Désir o dünyaya yayılan şarkısıyla imdadınıza yetişir ve söyler: “Le Vent Nour Portera” Yolun kendisinin korkulan bir şey olamayacağını söyleyerek başlayan şarkı, onun keyfine varılması gerektiğini öğütlüyor. Galaksi taksilerinden, uçan halıdan ve Büyük Ayı’dan bahseden şarkı; akıllara kazınan melodisiyle hayal gücünü resmediyor.

Joe Cocker – Unchain My Heart

Gelmiş geçmiş en büyük hit’lerden birine hazır mısınız? Çünkü, Joe Cocker gırtlağıyla söylenen bir Unchain My Heart’ın yerini hiçbir şey tutamaz. “Beni bir salın!” dediğiniz bir dönemden geçiyorsanız, bu şarkıda sesi sonuna kadar açabilirsiniz. Özgürlüğü doyasıya yaşamak isteyen veya aşk hayatında yenilik arayan bir karavanlı gezginseniz Cocker’a kulak vermelisiniz.

Sting – Englishman In New York

Karavanla yolculuk ederken işin en güzel tarafı yeni yerler keşfetmektir. Fakat maceraperest bir kişi olsanız da her yeni mekân bir uyum çabası gerektirir. Dünyaca ünlü müzisyen Sting de bir İngiliz olarak ABD’ye ilk kez gittiğinde böyle hissetmiş olmalı. Öyle ki kibar bir İngiliz centilmeni olarak Amerikan kültürüne yabancılığını bir şarkıyla anlatmış. New York’ta bir İngiliz olmanın zorluklarından mizahi bir dilde bahseden şarkı, yaşayan klasiklerden biri!

Eagles – Hotel California

Karavanınızla rotanızda devam ederken yolunuz sizin için iyi-kötü hatırası olan mekânlardan mı geçiyor? Bir de bu hatıralar konakladığınız yerdeyse çalma listenize +1 olarak Eagles’ı ekleyin. Karışık duyguların, hüznün, sevincin, geçmişe özlemin; kısacası pek çok şeyin şarkısı Hotel California’yı dinlemeyi unutmayın.

Queen – I’m in Love With My Car

Unutmak ve yola devam etmek için bazen arabanıza sığınırsınız. Queen grubunun I’m in Love With My Car şarkısı da bu türden yapılmış bir şarkıdır. İronik sözleri biten bir ilişkinin ardından gelen umursamazlığı araba sevdası üzerinden anlatır. Freddie Mercury’nin söylemeyi reddettiği söylenen parçanın sonundaki sesler ise şarkının yazarı Roger Taylor’un Alfa Romeo’sundan alınmış. Queen’in bu şarkısı, arabasına sevgiyle bağlananlar ve elbette karavancılar için de hedefi vuruyor.

Janis Joplin – Mercedes-Benz

Geldik karavan müziği önerilerimizin sonuncusuna! Çok çalışmanıza karşın hedeflerinize planladığınız zamanlarda varamadıysanız, bir efsane hislerinize tercüman olabilir. Kısa hayatında müzik tarihinde iz bırakan Janis Joplin, Mercedes-Benz şarkısında tam da bundan bahsediyor. Toplumsal ve ekonomik düzene zekice bir başkaldırı sayılabilecek sözleri dinlediğinizde Joplin’e hak vereceksiniz.

Karavanla yolculuk sırasında dinleyebileceğiniz şarkılar elbette bundan çok daha fazladır. Onca yol şarkısı arasında herkesin beğendiği parça farklı olabilir. Siz yine de karavanla seyahat ederken Cumhuriyetköy’deki Fava Camp alanına uğrayın. Sevdiklerinizle veya komşu karavancılarla birlikte kamp ateşi çevresinde toplanın ve bu güzel şarkıları söyleyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir