Görülmeye Değer 15 Karavan Kampı

Doğayla iç içe geçmek isteyenler için kamp yapmak paha biçilemez bir özgürlüktür. İstediğiniz yerde konaklar ve sevdiklerinizle birlikte minimal bir yaşam alanı kurarsınız. Seçtiğiniz kamp alanında en az eşyayla özgün bir deneyim yaşarsınız. Karavanla yolculuk ise bambaşka bir deneyim vadeder. Belli bir yere bağlı olmadığınız gibi yanınızda evinizi de taşıyormuşsunuz gibi hissedersiniz. Çekme karavan veya motokaravan ile çıktığınız kamp yolları, sizin için çok daha keyifli hâle gelebilir. Bununla birlikte, yola düşmeden önce kamp alanı tercihinizi doğru yapmanız gerekir. Karavanlı konaklamalar için en uygun karavan kampı belirlenmeli ve hazırlıklar buna göre yapılmalıdır. Peki, Türkiye’de karavan kamp alanları arasında en uygun yerlerin hangileri olduğunu biliyor musunuz? İşte karavanlı kampçılar için bazı öneriler!

Gökçetepe Karavan Kampı Alanları

Rotamıza Trakya’dan başlayalım. Edirne’nin Keşan ilçesinde bulunan Gökçetepe, doğanın dinginliğini yaşamak isteyen karavancılar için birebirdir. Gökçetepe Tabiat Parkı’nda doğa yürüyüşlerine çıkabilir ve denizine girerek serinleyebilirsiniz. Yakınında yer alan İbrice Limanı ise dalış tutkunları için harika bir seçenektir. Ayrıca, kendini temizleme yeteneğine sahip Saros Körfezi’nde yer almasıyla suyu daima temizdir.

Yedigöller Karavan Kampları

İlkbaharda başka, sonbaharda başka bir güzel olan Yedigöller; karavanla yolculuk yapan gezginler için harikadır. Oldukça geniş bir alana yayılan milli parkın içinde kampçılara ayrılan bir alan bulunur. Karavanınızı Büyük Göl cephesine kurmanız hâlinde, güne hayranlık uyandıran bir manzarayla uyanabilirsiniz. Bununla birlikte, Yedigöller’İn olanaklar açısından zengin olmadığını söylemeliyiz. Her ne kadar bir büfe bulunsa da buradan atıştırmalık alabilirsiniz. Kamp alanında su, elektrik ve tuvalet hizmeti sağlanıyor ama duş alma imkânı ne yazık ki yok! Buradaki kamp süreniz boyunca içme suyunu ise çeşmelerden sağlayabilirsiniz. Milli park girişine giden yollar neredeyse aralıksız virajlıdır. Özellikle çekme karavan kullanan kampçıların bu konuda son derece dikkatli olması gerekir.

Bozcaada ve Gökçeada

Ege’nin kuzeyindeki bu iki büyük ada, son dönemin en popüler tatil ve kamp yerlerindendir. Özellikle de Bozcaada, berrak denizi ve kendine özgü sokaklarıyla dikkat çekmektedir. Karavanlı seyyahlar için ideal bir yer olan Ayazma Plajı’nı listenize eklemenizi öneririz. Bozcaada giderek daha fazla turist çektiğinden tatil dönemleri dışında gitmenizi tavsiye ederiz.

Bozcaada’nın büyük kardeşi Gökçeada’nın kamp alanı olarak daha elverişli olduğu söylenebilir. Burada kamp yapacak gezginler için çok sayıda etkinlik olanağı vardır. Rüzgâr veya uçurtma sörfü yapabilir; kumsal yürüyüşleriyle stresinizi azaltabilirsiniz. Akşamleyin karavanınızdan ayrılmak istemeniz hâlinde, geçmişten günümüze ulaşan Rum mahallelerindeki taş binalardaki restoranlara gidebilirsiniz.

Kamp için birçok yer bulunsa da Aydıncık Plajı karavanınız için en uygun alan olabilir. Tatmin edici denizi ve sakinliğiyle ilgi toplayan Gökçeada’da karavan kampı – park alanı sağlayan işletmeler de bulabilirsiniz.

Assos

Yunan mitolojisine konu olmuş Kaz Dağları yakınlarındaki Assos, heyecan verici karavan kampı alanları arasındadır. Bol oksijenli bir havaya cam gibi bir denizi ekleyen bu güzel yer, tarihiyle de keşfetmeye değerdir. Suyu epey soğuk olsa da karavanınızı Assos’ta park edip unutulmaz bir kamp deneyimi yaşayabilirsiniz.

Cunda

Ege’nin iki yakasından da kültürel değerler alıp böylesine güzel bir şekilde sentezleyen çok az yer olmalı. Cunda veya diğer adıyla Ali Bey Adası da zaten bunu başardığı için özel bir yere sahiptir. Burada, Rum sakinlerden kalan tek ya da iki katlı yapıları görüp çiçeklerle donanmış dar sokakları gezebilirsiniz. Karavanınızı ise Midilli Adası’nın tam karşısına park ettiyseniz, sizden daha mutlu kaç karavancı olabilir ki! Karavanlı yolculuk edenler için harika bir park yeri sağlayan bu alanda dalış, doğa yürüyüşü ve bisiklet turu gibi etkinliklere de katılabilirsiniz. Serde balıkçılık varsa, su altı zenginliğiyle de bilinen Cunda’da oltanızı sallamayı unutmayın. Rastgele!

Seferihisar

Belirli kriterler gözetilerek dünyanın en sakin yerleşim alanlarına verilen citta slow unvanlı Seferihisar’dan bahsetmeden olmazdı. Unvanını sonuna kadar hak eden bu küçük ilçe, gezegenimizin en dingin köşelerinden biridir. Bu ilçedeki Özdere mevkii ise kafasını dinlemek isteyen karavancılar için mükemmel bir alternatiftir. Doğa anayla baş başa kalmak ve organik meyve ve sebzelerden tatmak istiyorsanız, burası tam size göre! Mavi bayraklı plajları ve ormanın içinde bile su, duş ve elektrik olanakları sunan işletmeleri ise diğer avantajlarıdır. Seferihisar’a kadar gelmişken karavanınızla Sığacık’a da uğrayın ve gökyüzünün açık olduğu yaz gecelerinde yıldız şölenini kaçırmayın. Karavanınızda bisikletiniz de varsa, Seferihisar elverişli parkurlarıyla sizi daha da mutlu edecektir.

Marmaris

Biraz daha güneye inelim. Her ne kadar yüksek rampalardan ulaşılsa da Marmaris bu çabanızı hak ediyor.  Karavanınızı sağ salim getirmeye dikkat ederseniz, sizi etkileyici manzarasıyla karşılıyor. İnbükü başta olmak üzere, karavanlı kâşifler için pek çok uygun alan sunuyor. Söğüt, İçmeler, Bozburun, Hisarönü derken Marmaris belli bir yerde uzun süre kalmak istemeyen karavancılar için tam anlamıyla bir harikalar diyarı! Yine de her zamankinden daha hazırlıklı gitmenizde yarar var. Nitekim, Marmaris’teki her karavan kampı park alanı işletmeyle yönetilmediğinden en yakın büfe veya market biraz uzakta olabilir. Bu tür bir yerde konaklayacaksanız, çekme karavan kullanmanız daha pratik bir çözüm olabilir.

Akyaka

“Sazlıklardan havalanan bir ördek gibi sesin” diyen İlham İrem, belki de bu dizeyi Akyaka’da yazmıştır, kim bilir! Eğer karavanınızı Azmak Koyu yakınlarında park ederseniz, Azmak Deresi sizi sazlıklarla dolu buz gibi suyuyla selamlar. Akyaka’da bulunan alan, orman, deniz ve dere arasında kalmış bir cennet bahçesi gibidir. Azmak’ın suyu soğukluğuyla öyle ünlüdür ki buraya girmek cesaret istiyor. Yine de yüzmeyi göze alamıyorsanız, tekne turlarına katılarak güzel bir gün geçirebilirsiniz. Karavan kampı için huzurlu ve bakir bir alan arayışındaysanız Akyaka size çok iyi gelecek. Burada doğanın içinde olmasına karşın elektrik, duş, tuvalet ve hatta buzdolabı ile kablosuz internet sağlayan özel karavan parklarında konaklayabilirsiniz.

Kaş ve Olympos

Ülkemizin turizm merkezi olan Antalya, kapılarını karavancılara da açıyor. Özellikle de Kaş ve Olympos, karavancıların öteden beri bu kentteki gözdeleri olmuş durumda! Kaş hem mavinin neredeyse her tonunu bulabileceğiniz koyları hem de kalabalıktan uzak gizli inziva yerleriyle öne çıkıyor. Kaş ayrıca, ünlü Likya Yolu’nun da önemli bir durağı olarak biliniyor.

Öte yandan Olimpos, özgür ruhlu gezginleri kendine çekmeye devam ediyor. Karavan kampı konaklaması üzerine farklı alanlar sunan bölgede elektrik, su vb. temel gereksinimlerinizi kolayca karşılayabilirsiniz. Karavan alanından sahile inmek için antik kentin içinden geçtiğiniz Olimpos’ta Karacaoğlan’a kulak vermemek elde değil: “Sual eyle bizden önce gelene / Kim var imiş biz burada yoğ iken!”

Yazılı Kanyon ve Kovada Milli Parkı

Kuzeye doğru yol alalım. Karavan kampı duraklarında bile hareket hâlinde olmayı seven kampçılara güzel bir haberimiz var. Isparta’da bulunan Yazılı Kanyon, tam da onların istediği türden bir deneyimin sözünü veriyor. Türkiye’deki en uzun yürüyüş parkurlarından birine ev sahipliği yapıyor ve tırmanışa uygun alanlarıyla tanınıyor. Karavanınızla Yazılı Kanyon’da kalmanız hâlinde, rotanıza Sagalassos’u ve lavanta bahçelerini de eklemeyi unutmayın. Yine de Sagalassos oldukça yüksek bir tepede konumlandığını söylemliyiz. Burayı ziyaret edecekseniz bozuk ve şarampol yolları göze almayıp karavanınızı Ağlasun ilçe merkezinde bırakın.

Isparta’daki diğer olası kamp alanınız ise Kovada Milli Parkı olabilir. Doğal sit alanı olan Kovada Gölü ve çevresi, kuş gözlemcileri için de önemli bir merkezdir. Seyir teraslarında muhteşem manzaralara tanık olabilir; karavanlara ayrılan özel alanda konaklayarak doğanın koynuna sokulabilirsiniz.

Frig Vadisi

Biraz da İç Batı Ege Bölümü’ne uzanalım. Çünkü, Afyonkarahisar’da bulunan Frig Vadisi de bu listede olmaya değer! Kökleri üç bin yıl öncesine dayanan bu vadi, aynı zamanda ülkemizin en uzun yürüyüş yoluna ev sahipliği yapıyor. Vadiyi yürüyerek geçmek için tam 506 km adımlamanız gerekiyor. Anadolu’nun kadim uygarlıklarından olan Frigyalılar’ın mirasını taşıyan bu vadi, kayadan oyulmuş evleri ve taş mezarlarıyla dikkat çekiyor. Karavanınızla burada konaklarsanız atlı turlar ve keyif alacağınız bisiklet rotaları da sizi bekliyor.

Borabay Gölü ve Yedi Kuğular Kuş Cenneti

Büyük olasılıkla karavanınızla yola çıkarken rotanıza Amasya’yı eklemediniz. Pek çok kişinin aklına gelmese de bu küçük Anadolu kenti, karavanlı kamp için güzel yerlere sahiptir. Yemyeşil bir set gölü olan Borabay Gölü ise bunun en açık örneklerinden biridir. Göl, çevresindeki ağaçların yapraklarının suya yansımasıyla görsel bir şölen yaşatıyor. Bu nefes kesici manzaranın tadını çıkarmak için karavanınızı etraftaki tesislerden birine park edebilirsiniz. Dilerseniz göl üzerinde kayıkla geziye de çıkabilirsiniz.

Amasya’da karavanınızla gideceğiniz diğer durak ise Yedi Kuğular Kuş Cenneti olmalı. 100’ün üzerinde kuş türüne yuva olan bu bölge, kuş gözlemciliği yapan karavancılar için müthiş bir deneyim vadediyor. Kuş cıvıltıları eşliğinde baraj gölüne bakarak huzuru yeniden tanımlamak için buraya mutlaka gelmelisiniz.

Karagöl – Borçka ve Şavşat

Büyüleyici bir doğal zenginliğe sahip Karadeniz’den söz etmezsek bu liste çok eksik kalırdı. Neredeyse her yaylası ve kenti ayrı güzel olan bölgede iki Karagöl’ün de ayrı yerleri var. Aynı adı taşıyan göllerden biri Borçka’da, diğeri ise Şavşat’ta olduğundan Artvinlilerin ne kadar şanslı olduklarını tahmin etmek zor değil.

Borçka’daki Karagöl, çevresindeki florası ve puslu havasıyla inanılmaz bir atmosfer oluşturuyor. Burada bulunan tabiat parkına karavanınızı park edin ve baş döndürücü bir bitki örtüsüne bakarak rahatlayın. Temel gıda, tuvalet ve su ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz karavan kampında ne yazık ki elektriğe erişemiyorsunuz. Bu sebepten, Borçka’daki Karagöl’de kalacak karavancıların buna hazırlıklı gelmesi gerekiyor. 

Gölün adaşı olan diğer Karagöl ise kentin Şavşat ilçesinde yer alıyor. Oldukça zor bir şekilde ulaşılan bu Karagöl, neredeyse bir açık hava botanik müzesini andırıyor. Doğayla kucaklaşmak isteyen karavancılar için bulunmaz Hint kumaşı olan bölgede, karavan kampı alanı sunan tesislerden yararlanabilirsiniz.

Kapadokya

Güzel atlar ülkesi karavancıları ağırlamaya hazır, ne duruyorsunuz! Peri bacaları ve balon turlarıyla ünlü Kapadokya, karavanlı kampçıları da bu etkileyici ortama çağırıyor. Gün doğumunda ayrı, gün batımında ayrı güzel bir arka plan sunan Kapadokya’ya gelirken karavanınızda profesyonel fotoğraf makinesi bulundurmayı sakın unutmayın. Burada karavanınızla konaklayacaksanız, Göreme’yi ayağınızın altına seren ve vadi manzarasını önünüze getiren bölgeleri seçmenizi öneririz. Dilerseniz karavanınızı Kızılçukur Vadisi’ne nazır bir noktada park ederek olağanüstü manzaranın keyfini sürebilirsiniz.

Bölge oldukça turistik olduğundan karavan kampı alanları ev karavan park yerleri oldukça geniş olanaklar sunar. Hâliyle duş, tuvalet, elektrik gibi ihtiyaçlarınızı zorlanmadan karşılarsınız. Hatta ek ücret karşılığında buzdolabı, çamaşır makinesi, aydınlatma gibi diğer araçlardan da yararlanabilirsiniz.

Peri bacalarıyla aynı havayı solumak kesinlikle heyecan verici bir deneyimdir. Yine de Kapadokya’ya giden yolların dik ve zorlu olduğunu unutmamalı ve karavanınızı buna göre sürmelisiniz. Ayrıca, bölgede gündüz ile gece arasındaki büyük sıcaklık farkını göz önüne alarak giysilerinizi çeşitlemenizi tavsiye ederiz.

Fava Camp | Cumhuriyetköy, İstanbul

Türkiye karavan kampı alanları bakımından çok sayıda seçenek sunar. Fakat İstanbul’daysanız ve diğer karavan kampı alanları için zamanınız yoksa adresiniz bellidir: Fava Camp. Cumhuriyetköy’ün huzur veren doğal ortamında kendinize ve sevdiklerinize zaman ayırırken eğlenceli bir kamp deneyimi yaşarsınız. Alabildiğine özgür hissedeceğiniz 28 dönümlük geniş bir alana yayılan Fava Camp’ta şehirden fazla uzaklaşmadan konaklayabilirsiniz. Öyle ki kentten kopmadan bu kadar dingin bir tatilin nasıl mümkün olduğuna siz de şaşıracaksınız.

Doğanın kollarında ve güvenli bir kamp deneyimi sağlayan Fava Camp hem kısa hem de uzun süreli konaklayacak karavanlı gezginler için doğru adrestir. Karavan kampı alanı elektrik, buzdolabı, çamaşır makinesi, tuvalet, duş ve kurutma makinesi gibi imkânlar sunar. Su ise tamamen ücretsiz olarak verilir. Üyelik paketleri sayesinde çok daha avantajlı fiyatlarla konaklamanız için Fava Camp sizi ve sevdiklerinizi bekliyor.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir